Aktualności
Śniadanie Wielkanocne
We wtorek 31 marca w naszej Placówce odbyło się uroczyste Śniadanie Wielkanocne w którym uczestniczyli wszyscy uczniowie i nauczyciele.
W trakcie spotkania uczniowie oglądali także prezentację obrazującą tradycję Świąt Wielkanocnych te znane i mniej znane, te praktykowane i te dawno już zapomniane. Spożywali tradycyjne wielkanocne potrawy, dzielili się jajkiem wielkanocnym.
Organizatorzy : Katarzyna Rusin, Bożena Kot, Katarzyna Pyciak
Żyj smacznie i zdrowo
Finał akcji „ŻYJ SMACZNIE I ZDROWO”
26 marca 2015 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Makowie Podhalańskim odbył się finał akcji „Żyj smacznie i zdrowo”, którego celem było kształtowanie u uczniów zdrowego stylu życia.
Zorganizowano także zbiórkę charytatywną na potrzeby, zmagającej się z chorobą, pani Iwony Staśkiewicz – związanej zawodowo z Domem Kultury, w którym nasi podopieczni bywają na zajęciach.
Impreza przebiegała w dwóch etapach.
Przed południem odbyły się w szkole zajęcia o charakterze edukacyjno-praktycznym, w których, prócz uczniów S.O.S.W., uczestniczyli zaproszeni goście: Członkinie Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej nr 1 w Makowie Podhalańskim.
Zasady zdrowego odżywiania i stylu życia bardzo ciekawie, przystępnie, a jednocześnie profesjonalnie przedstawiła pani dietetyk Dorota Spyrka. Dopełnieniem pozyskanych informacji była rywalizacja na zasadach popularnego programu „MasterChef’”, w której udział wzięli wszyscy zgromadzeni. W siedmiu zespołach przygotowywano pyszne i zdrowe potrawy (np. koktajl ze szpinaku, bananów i kiwi, ciasteczka z otrąb i ziaren, sałatki warzywne, desery na bazie jogurtów naturalnych itp.). Zarówno wykonywanie, jak i kosztowanie tych smakołyków, dostarczyły uczestnikom niezapomnianych wrażeń, tym bardziej, że wszyscy byli zwycięzcami.
Druga część imprezy, w której udział wzięli rodzice uczniów, oraz mieszkańcy Makowa i okolic, odbyła się popołudniu.
Rozpoczęła się pokazem umiejętności strażackich członków Ochotniczej Straży Pożarnej z Białki. Można było „od środka” zobaczyć wyposażenie wozu strażackiego i wcielić się przez moment w trudną posługę strażaka.
Członkowie Służby Maltańskiej uczyli jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy. Chętni mieli możliwość sprawdzenia się w roli ratującego poprzez trening na fantomach.
Pani dietetyk udzielała porad dotyczących diety dostosowanej do indywidualnych potrzeb.
Natomiast panie: Basia i Gabrysia z Nordfit, zaprezentowały pokaz kroków Zumby - tańca stanowiącego połączenie elementów tańców latynoamerykańskich oraz elementów fitness. Zgromadzeni chętnie podjęli wyzwanie i wspólnie balansowali w rytmach muzyki.
Nie zabrakło też warsztatów plastycznych, stoiska z ozdobami Wielkanocnymi, malowania twarzy i bajkowych balonów. Można było skosztować wyrobów kulinarnych oraz przepysznych ciast i ciasteczek, do których serwowano prawdziwą i oryginalną szwedzką kawę.
Wzruszającym dla wszystkich momentem była wizyta Kaliny – córki pani Iwony - która w imieniu mamy i własnym dziękowała za zaangażowanie w akcję.
Organizacją całego przedsięwzięcia zajęły się nauczycielki: mgr Anna Rusin, mgr Edyta Janik, mgr Gabriela Traczyk, mgr Agata Rusin, mgr Małgorzata Malaga-Guzik.
Serdeczne podziękowania dla wszystkich firm i osób, które pomogły, lub w jakikolwiek sposób przyczyniły się, do zorganizowania akcji propagującej zdrowy styl życia połączonej ze zbiórką charytatywną: Piekarni „Machaczka” W. Szklarczyk, Piekarni „Mijax” H. Bani, Cukierni Urbańscy, Sklepu Spożywczego J. Lurka, Supermarketu Intermarche oraz pani prezes Spółdzielni GS w Makowie Podhalańskim, pań Gabrieli i Barbary z Nordfit, pani Doroty Spyrka i Strażaków OSP Białka, a także Wolontariuszek z Gimnazjum w Makowie Podhalańskim oraz Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Suchej Beskidzkiej.
W sumie zebraliśmy….. za co wszystkim Darczyńcom z serca dziękujemy.
Zabawa karnawałowa w Zespole Szkół w Makowie Podh.oraz z OREW-em w Magnoli
Karnawał w tym roku żegnaliśmy aż trzykrotnie! Pierwszy raz podczas naszej szkolnej zabawy, a kolejno podczas integracyjnych imprez w Zespole Szkół w Makowie, oraz w restauracji Magnolia w Budzowie. Dzięki uprzejmości organizatorów Karnawałowego Zawrotu Głowy z Makowa Podh. oraz Filmowo- Bajkowej Podróży Karnawałowej zorganizowanej przez OREW z Juszczyna nasi podopieczni tegoroczny Karnawał z pewnością długo będą mieć w pamięci. Organizatorom i wszystkim, którzy uprzyjemniali te imprezy serdecznie dziękujemy!
Dzień Babci i Dziadka
Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych Babć i Dziadków.
W dniu 29 stycznia odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji „Dnia Babci i Dziadka”. Na wstępie pani dyrektor naszej szkoły mgr G.Borzestowska przywitała wszystkich gości ciepłymi słowami, którzy na tę uroczystość zostali zaproszeni przez dzieci. Następnie uczeń Dawid Sz. przywitał wszystkich gości następującymi słowami : „Witać gości to nie sztuka, potrafią też mali, a na dowód, że potrafią, nas tutaj przysłali. Witam babcie, witam dziadków na lewo, na prawo, jeśli Wam się podobało, uderzcie nam brawo”.
Pani dyrektor złożyła serdeczne życzenia wszystkim babciom i dziadkom. W swojej pięknie udekorowanej sali dzieci wspólnie z paniami E.Janik, A.Rusin i G.Traczyk przygotowały program artystyczny. Muzyczną oprawę zapewnili nam uczniowie Szkoły Muzycznej z Suchej Beskidzkiej, którzy przybyli wraz z panią dyrektor mgr R. Trybała i nauczycielami mgr Andrzejem Lasek, mgr Urszulą Lasek.
Nasi uczniowie pięknie recytowali wiersze, radośnie śpiewali wraz z gośćmi kolędy przy wspaniałym akompaniamencie. Dzieci w formie wierszy złożyły Dziadkom i Babciom serdeczne życzenia.
Program artystyczny zapewnił przybyłych gości o tym, że ich wnuczęta posiadają zdolności muzyczne oraz aktorskie. Artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem.
Dzieci wręczyły laurki i niespodzianki swoim Dziadkom przygotowane własnoręcznie. Były to piękne kawałki tortu z tektury ze słodkim upominkiem w środku oraz bukiety z cukierków.
Następnie zostali zaproszeni na przygotowany z tej okazji słodki poczęstunek. Gościom towarzyszyły radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia.
Ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i dziadków.
Zabawa karnawałowa
Karnawałowe szaleństwo ogarnęło uczniów i nauczycieli naszej szkoły 21 stycznia. Skoczne przeboje, wykonywane przez zaprzyjaźnionego z nami Pana Daniela, poderwały do tańca nawet największych marudów. Wspólnie z nami bawili się zaproszeni goście – wolontariusze z suskiego gimnazjum. Nie obyło się też bez konkursowych emocji, które przygotowały organizatorki-panie M. Malaga-Guzik, S. Micor, i A. Wróbel. Uczniowie z autorskimi zdolnościami zaprezentowali nam swoje talenty w konkursie „Twoja twarz brzmi znajomo”. Mogliśmy podziwiać na scenie takie znakomitości muzyczne jak: Michael Jackson, Elton John, Merlin Monroe, Eddie Mercury, Doda, Piersi, Violetta Villas. Rywalizację wygrał Michał Buda, który jako wokalista zespołu Weekend zawojował serca publiczności oraz jurorów.
Wigilia szkolna
18 grudnia odbyło się spotkanie wigilijne. Rozpoczęło je przedstawienie, podczas którego mogliśmy sobie przypomnieć tradycje świąteczne naszego regionu. Po życzeniach i wieczerzy wspólnie kolędowaliśmy „na góralską nutę”.
DORADZTWO ZAWODOWE
W dniu 12.12. 2014 r , odbyło się spotkanie warsztatowe gimnazjalistów SOSW z panią mgr Bogusławą Hudziak, pedagogiem, doradcą zawodowym z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Suchej Beskidzkiej. W czasie zajęć uczniowie próbowali uświadomić sobie swoje mocne strony oraz rozpoznać swoje predyspozycje do przyszłego zawodu.
Mikołajki w Bochni
Dzień 2 grudnia był dniem wyjątkowym, dniem na który czekały wszystkie dzieci, dniem spotkania ze Św. Mikołajem i w tym roku Św. Mikołaj nie zapomniał o uczniach naszej szkoły, ale miejsce, w którym na nich czekał było niezwykłe. Już o 9:30 wszystkie dzieci wyruszyły do najstarszej w Polsce Kopalni Soli w Bochni, gdzie w solnych komnatach, 300m pod ziemią czekał na nich ten święty gość z upominkami. Pomimo zimowej pogody dwu godzinna podróż minęła bez problemów i o godzinie 11.45 uczniowie naszej szkoły windami zjeżdżali do kopalni. Tam czekali na nich przewodnicy, którzy stali się naszymi opiekunami w tej podziemnej 3,5 godzinnej przygodzie. Oni też zaprowadzili nas do Św. Mikołaja, który w asyście diabłów i aniołów oczekiwał na dzieciaki. Z prezentami w rękach uczniowie obejrzeli przedstawienie teatralne, brali udział w licznych konkursach i bawili się przy świetnej muzyce zachęcani do zabawy przez DJ’a. Czas szybko minął i przyszła pora wyjazdu na powierzchnię. Z zakupionymi „solnymi” pamiątkami, windami wyjechaliśmy na górę, gdzie uczniowie pożegnali się z naszymi przewodnikami tradycyjnym „Szczęść Boże”. Szczęśliwi i pełni wrażeń wróciliśmy do Makowa Podhalańskiego.
Kalendarz szkolny
Na początku grudnia przedstawiliśmy rodzicom nasz drugi już kalendarz. Tym razem każdy miesiąc roku ilustrują zdjęcia prac uczniów, które wykonywali pod kierunkiem pań: S. Micor, M. Malagi- Guzik,
A. Wróbel.
Mamy nadzieję, że te „ Tworzone sercem” dzieła będą ozdabiały ściany domów naszych przyjaciół, a kalendarz wyznaczy same dobre chwile w ich życiu.
Postępując zgodnie z słowami Konficjusza: „ Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”, postanowiłyśmy przygotować z naszymi uczniami kalendarz na 2015r.
Edukacja regionalna, którą realizujemy, podsunęła nam tematykę wykonywanych zdjęć. Miały to być aranżacje , w których uczniowie występowali w strojach z elementami ludowymi naszego regionu. Dopełnieniem stylizacji były rekwizyty, które zdobyłyśmy od mieszkańców okolicznych wsi- narzędzia używane w dawnych czasach przez beskidzkich rolników. Stroje wypożyczyłyśmy ze sklepu z artykułami ludowymi, niektóre elementy dekoracji (np. kwiaty, ozdoby choinkowe, serwety, stroiki) uczniowie przygotowali wcześniej na zajęciach plastycznych i technicznych.
Praca przy tworzeniu zdjęć dostarczyła nam wszystkim mnóstwo radości i satysfakcji. Uczniowie uczestnicząc w ich aranżacji poznawali nazwy i zastosowanie dawnych narzędzi rolniczych, a także mogli docenić piękno strojów ludowych naszego regionu.
Efektem wspólnego trudu był kalendarz „Kolorowo na ludowo”, który – mamy nadzieję – będzie godnie promował naszą placówkę.
WARSZTATY
Dnia 17.11.2014 r w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne dla młodzieży gimnazjalnej dotyczące zjawiska ,,przemocy rówieśniczej”, prowadzone przez trenera z Pracowni Profilaktyki ,,Krokus” w Krakowie metodami aktywizującymi. Podczas spotkania uczniowie uzmysłowili sobie, że bardzo często są sprawcami jak i ofiarami przemocy słownej, którą można bardzo dotkliwie zranić drugiego człowieka. Mieli możliwość wejścia w rolę ofiary- poczuć się jak ona- odczuć empatię. Mogli wyrazić swoje spostrzeżenia wynikające z własnej obserwacji. Spotkanie to odebrali bardzo entuzjastycznie. Podsumowaniem spotkania było stworzenie wizji ,,człowieka bez przemocy”.
Jeździmy na basen
Dzień Pluszowego Misia
W ramach obchodzonego w Polsce Święta Misia 28 listopada pani Aneta Szufa, Gabriela Traczyk i Edyta Janik sprawiły uczniom SOSW niespodziankę. Dzięki sponsorom firmie Dalia i Pacyga dzieci wyjechały do Rabki do teatru Lalek RABCIO na przedstawienie „Miś Tymoteusz”. Uczniowie mieli okazję do bezpośredniego kontaktu z teatrem i sztuką. Po spektaklu dzieci miały możliwość szumnej i niesamowitej zabawy w Sali Zabaw Małpi Gaj.
Zabawa Andrzejkowa
Zgodnie z corocznym zwyczajem w ostatnim tygodniu listopada świętowaliśmy Andrzejki. 26 .XI. podczas zabawy wszyscy mieliśmy okazję dowiedzieć się co nas czeka w przyszłości wróżąc sobie na różne sposoby. Jak to podczas każdej zabawy nie zabrakło również dobrej muzyki i tańców , ale punktem kulminacyjnym tegorocznych Andrzejek był finał konkursu MAM TALENT. Kilkunastu utalentowanych uczniów naszej szkoły zaprezentowało swoje umiejętności głównie wokalne, ale pojawił się również wybitny arytmetyk, który w pamięci dodawał wysokie liczby- czym wywalczył sobie II miejsce. Jury po burzliwych naradach zaszczytne I miejsce przyznało Pawłowi Polak z klasy II G , a III miejsce zdobył Dawid Szwed. Z pewnością te Andrzejki zachęcą pozostałych uczniów do odkrywania lub ,,szlifowania” swoich talentów.
Dzień 11 listopada
Dnia 13 listopada 2014 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Uroczystość została przygotowana przez uczniów Gimnazjum.
Było to widowisko artystyczno-historyczne mówiące o wydarzeniach , które z ogromnej burzy dziejowej wyłoniły niepodległą Polskę. Scenariusz obejmował treści historyczne, pieśni i wiersze. W przystępny i obrazowy sposób przedstawiono losy naszej Ojczyzny. Młodzież szkolna z zainteresowaniem i w skupieniu oglądała i wysłuchała tej szczególnej lekcji historii.
Teatrzyk profilaktyczny O SMOKU
Warsztaty Garncarstwa
Chcąc poznać kulturę i sztukę naszego regionu, 16 października wybraliśmy się na warsztaty garncarskie do Gminnego Ośrodka Kultury w Stryszawie. Każdy uczeń wykonał swój garnuszek lub miskę z gliny, co wcale nie było prostym zadaniem. Udało się jednak, dzięki radom i pomocy pani, która prowadziła zajęcia. Po warsztatach Pan Piotr w bardzo ciekawy i aktywny sposób zapoznał nas z twórczością malarską miejscowego artysty Fronta.Oglądaliśmy babiogórskie pejzaże oraz malownicze widoki Zawoi i Stryszawy. Poprzez obrazy tego ludowego malarza, mogliśmy poznać codzienne życie i wygląd dawnej wsi.
Wycieczka do fabryki baniek
30 października pojechaliśmy do Fabryki Baniek, która znajduje się w małej miejscowości Bęłbło, za Krakowem. Zobaczyliśmy, jak ręcznie wykonuje się piękne ozdoby choinkowe. Każdy miał także okazję sprawdzić swoje artystyczne możliwości i udekorować bańkę według własnego pomysłu.
Było kolorowo i brokatowo!
Wycieczka do BPN I Parku daniela Czarnego
Kolejna niespodzianka jaka spotkała uczniów, dzięki ofiarności Firmy Stacja Paliw Szwagier to żywa lekcja przyrody.Uczniowie poznawali przyrodę i zwierzęta w ich naturalnym środowisku odwiedzając Park Czarnego Daniela oraz Babiogórski Park Narodowy w Zawoi. Mieli tutaj możliwość odbycia ciekawych zajęć, które pogłębiły ich wiedzę ekologiczną i budziły postawę szacunku do przyrody regionu.
Święto drzewa
Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Makowie Podhalańskim kształtują postawy proekologiczne poprzez aktywne działania na różnych obszarach.Cykl działań ekologicznych został rozpoczęty uroczystymi obchodami Święta Drzewa. Uczniowie Ośrodka przedstawili pantomimę "Drzewo" ukazującą wartość obszarów leśnych dla życia każdego z nas i konieczność troski o to dobro. Akcja spektaklu rozgrywała się w pięknej scenerii, w asyście oprawy muzycznej wykonanej przez uczniów suskiej Szkoły Muzycznej I stopnia. Po przedstawieniu i pięknym koncercie muzycznym przyszedł czas na aktywność wszystkich uczestników akcji.
W tym dniu gościliśmy uczniów klasy piątej Szkoły Podstwowej nr 1 w Makowie Podh. Zadaniem uczestników, podzielonych na zintegrowane grupy było wykonanie kreacji z wykorzystaniem materiałów ekologicznych, a tym samym surowców wtórnych. Pokaz Eko Mody zachwycił pomysłowością i kreatywnością uczniów. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem wysłuchali i obejrzeli prezentację na temat przyrody podbabiogórskiej i sposobów jej ochrony przygotowanej przez p.Katarzynę Woźnicę z Nadleśnictwa w Suchej Beskidzkiej, by później uczestniczyć w konkursach i zadaniach praktycznych. Na koniec uczniowie posadzili drzewka w ogrodzie szkolnym podarowane przez Nadleśnictwo.
Imprezę zorganizowały nauczycielki Edyta Janik, Gabriela Traczyk, Anna Rusin w scenografii pomagały, Beata Mitka, Bogumiła Malina, a także Teatr Lalek „Rabcio". Uczniowie brali udział w quizach i konkursach suto nagradzanych dzięki sponsorom: firmie IKA, DREWMARSZ , państwu Niziołek, firmie Skok i cukierni Polański
W cyklu imprez było również rozstrzygnięcie konkursu plastycznego" Jesienne drzewo", którego laureatami zostali: Dawid Drabik, Dorota Cyran i Grzegorz Pochopień.
Całość działań była fantastycznym połączeniem nauki i zabawy, teorii i praktyki.
„Nasze małe ojczyzny”
W ramach wdrażanego projektu edukacyjnego: „Nasze małe ojczyzny”, wychowankowie Ośrodka zapoznają się ze swoim najbliższym regionem. Wychowawcy chcąc pogłębić wiedzę i umiejętności swoich podopiecznych z zakresu regionalizmu, w ciekawy i różnorodny sposób przekazują obszerne informacje dotyczące tradycji, kultury i historii powiatu suskiego. Kreatywnością w tej tematyce wykazują się również sami uczniowie, którzy w pełni angażują się w przygotowanie prezentacji do danego tematu. Obszerną prezentacje o Łętowni przygotował Adam Malina. Wiadomości o Naprawie zebrała i ciekawie przedstawiła wszystkim Bożenka Halek.
Regionalizm - warsztaty
Cotygodniowe warsztaty haftu, odbywające się w Domu kultury w Makowie Podh. prowadzi znakomita i utalentowana nasza kochana Pani Hania Kozina. Dzięki swojej otwartości, cierpliwości oraz niebywałych umiejętności artystycznych, przekazuje tradycje Haftu Makowskiego naszym podopiecznym.
Cenne umiejętności z zakresu bibułkarstwa przekazała wychowankom Pani Wiesia Wolczko, goszcząc w grudniu w naszej placówce. Tematem spotkania warsztatowego były maki, jako symbol naszego miasta. Pani Wiesia w magiczny sposób i z wielkim zaangażowaniem uczyła dzieci trudnej sztuki tworzenia kwiatów
WOLONTARIAT
Realizacja projektu „ Mieć wyobraźnię miłosierdzia”.
W ramach tego projektu działa koło wolontariatu pod opieką Siostry Katechety, pedagoga Anny Rusin i opiekuna Samorządu Edyty Janik.
Do koła zapisała się grupa 15 uczniów gimnazjum i PDP.
W ramach projektu młodzież odwiedza ludzi samotnych i chorych w szpitalu opieki długoterminowej, gdzie uczestniczy z nimi w terapii, muzykoterapii, w zabawie andrzejkowej. Zorganizowali również dla 35 podopiecznych szpitala Mikołaja wraz z prezentami.
Kolejnym krokiem było uczestnictwo uczniów, nauczycieli i rodziców w projekcie Szlachetna Paczka, gdzie pomogliśmy dwuosobowej rodzinie w ich trudnej sytuacji organizując dla nich prezent.
Wszyscy gorliwie zaangażowali się w mądrą pomoc i wspólnie stworzyliśmy drużynę Szlachetnej Paczki przyczyniając się do pomocy bliźnim.
Dzień Nauczyciela
Dnia 14 października 2014 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym odbyła się uroczysta Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie naszej szkoły pod kierownictwem p. Katarzyny Pyciak, p. Katarzyny Rusin oraz p. Wioletty Jucha przygotowali część artystyczną. Obecni na uroczystości nauczyciele, emeryci oraz pracownicy administracji i obsługi mogli podziwiać talenty uczniów. Uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze. Na zakończenie uczniowie złożyli życzenia wszystkim pracownikom naszej szkoły oraz wręczyli piękne kwiaty. Uwieńczeniem spotkania był wspaniały poczęstunek przygotowany przez klasę Przysposabiającą do Pracy.
Ślubowanie pierwszoklasistów
Dzień Chłopaka
Rajd Makowska Góra
Akcja ,,Pomagamy kasztanowcom"
W listopadzie 2014r., korzystając z w miarę sprzyjającej jesiennej pogody, uczniowie klas gimnazjalnych wraz z wychowawcami p. Edytą Janik, p. Sylwią Micor wzięli udział w akcji Pomagamy Kasztanowcom organizowaną przez Fundację Nasza Ziemia. Te piękne drzewa są atakowane przez niewielkiego szkodnika- szrotówka kasztanowcowiaczka. Larwa tego motyla żerując na ich liściach sprawia, że tracą one swoje walory estetyczne, a osłabione wieloletnim działaniem szkodnika nierzadko giną. Wysłuchawszy kilku wskazówek i wyposażeni w odpowiedni sprzęt, rozpoczęliśmy grabienie liści. Każdy starał się wykonywać swoją pracę bardzo dokładnie mając na uwadze , że im skrupulatniej usunie się opadające liście, tym mniej owadów przepoczwarzy się na wiosnę, by znów zaatakować nasze drzewa. Grabieniem objęto 4 okazałe drzewa. Zebrano 8 worków liści, które zostały wywiezione do utylizacji.
Sprzątanie świata
Tydzień bezpieczeństwa
Trzeci tydzień nauki w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Makowie Podhalańskim, zaczął się bardzo nietypowo. Uczniowie usłyszeli trzy krótkie dzwonki - sygnał wzywający do ewakuacji. Wszyscy zgromadzili się na placu przed budynkiem szkoły i z przerażeniem odkryli, że z kotłowni wydobywa się dym. Sytuacja wyglądała groźnie i mogła wydarzyć się naprawdę… W makowskiej placówce w ten sposób rozpoczęły się wrześniowe spotkania pod hasłem: „Zaczynam bezpiecznie”. Pierwszymi gośćmi byli strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej. Uczniowie przyglądali się akcji gaszenia pożaru, a następnie wysłuchali wskazówek dotyczących odpowiedniego zachowania się w sytuacji zagrożenia pożarowego. Mieli też możliwość z bliska obejrzeć wyposażenie wozów strażackich.
Temat bezpieczeństwa - tym razem: na drodze, w sieci i w szkole - poruszony był po raz kolejny, podczas spotkania z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej. Uczniowie z uwagą słuchali pani policjantki, która przypominała podstawowe zasady uczestniczenia w ruchu ulicznym. Przestrzegała przed niebezpieczeństwem zawierania nowych znajomości za pośrednictwem stron internetowych oraz informowała o konsekwencjach przywłaszczenia cudzych rzeczy. Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swoich wiadomości poprzez uczestnictwo w quizie interaktywnym.
Uczniowie zdobyli również wiedzę, nie tylko teoretyczną, ale i praktyczną, w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Tych trudnych, ale bardzo ważnych umiejętności, uczyli się pod okiem przedstawicieli MALTY Służby Medycznej. Każdy uczeń miał możliwość opatrzenia rany, ułożenia poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, przeprowadzenia resuscytacji.
Swoje wrażenia z pouczających spotkań podopieczni będą mieli okazję wyrazić w szkolnym konkursie plastycznym.
Olimpiady specjalne Bydgoszcz
V Igrzyska Olimpiad Specjalnych – Gilowice
17 i 18 września wzięliśmy udział w V Igrzyskach Olimpiad Specjalnych Osób Niepełnosprawnych w Gilowicach.
Pierwszego dnia Igrzysk – w środę rozgrywane były: Tenis Stołowy, Łucznictwo i Strzelanie z Broni (wiatrówki). Nasza drużyna Tenisa Stołowego: Krzysztof Sikończyk, Patryk Barcik i Bożena Halek, pomimo zaciętej walki uplasowała się dopiero na piątym miejscu. W pucharowym systemie rozgrywek pokonani zostali przez drużynę z Lalik ( II miejsce) oraz gospodarzy – Gilowice(III miejsce)
W drugim dniu zawodów reprezentanci naszej placówki w składzie: Halek Bożena, Jamrozik Angelina, Kowalczyk Bartłomiej, Szwed Dawid wystartowali w konkurencjach sprawnościowo – zwinnościowych. I tak w torze przeszkód, jak i wieloboju siłowym
( zmodyfikowanym) najlepsza okazała się nasza zawodniczka Angelina Jamrozik zajmując w obydwu konkurencjach I miejsce. Pozostałym naszym zawodnikom przypadły już miejsca poza podium.
Dwa złote medale A.Jmrozik przyniosły całej naszej reprezentacji ogromną radość i satysfakcję.
Ogólnopolski Integracyjny Rajd „ Z Tobą na Groń”
Dnia 17.09.2014 r. uczniowie SOSW w Makowie Podhalańskim wzięli udział
w X Jubileuszowym Ogólnopolskim Integracyjnym Rajdzie „ Z Tobą na Groń”. Rajd miał na celu pokazanie i uświadomienie społeczeństwu możliwości i wartości osób
z niepełnosprawnością intelektualną, budowanie pozytywnych więzi. Propagowanie turystyki, uczenie aktywności ruchowej oraz turystycznej, wdrażanie sposobów wielorakiej integracji.
Wybory do samorządu uczniowskiego
W drugim tygodniu września odbyły się wybory do samorządu uczniowskiego
w internacie. W wyborach demokratycznych wyłoniono przewodniczącego Dawida Szwed oraz zastępców Bożenę Halek i Pawła Polak.
PRAWA I OBOWIĄZKI UCZNIA SOSW W MAKOWIE PODHALAŃSKI
Uczeń ma prawo do:
-
Właściwie zorganizowanego procesu kształcenia, zgodnie z zasadami higieny pracy umysłowej.
-
Zapoznania się z treścią statutu zespołu, programu wychowawczego.
-
Rozwijania zainteresowań i zdolności.
-
Życzliwego podmiotowego traktowania w procesie dydaktyczno-wychowawczym.
-
Swobody wyrażania myśli i przekonań, jeśli nie narusza tym dobra innych osób.
-
Opieki wychowawczej zapewniającej poczucie bezpieczeństwa, chroniącej przed wszelkimi formami przemocy fizycznej i psychicznej.
-
Ochrony i poszanowania godności, nietykalności osobistej.
-
Korzystania z pomocy stypendialnej bądź doraźnej.
-
Korzystania z poradnictwa psychologiczno-pedagogicznego i zawodowego.
-
Pomocy w przypadku trudności w nauce.
-
Sprawiedliwej, obiektywnej i jawnej oceny postępów w nauce według zasad ustalonych odrębnymi przepisami.
-
Klasyfikowania i promowania według obowiązujących przepisów.
-
Uczestnictwa w olimpiadach, konkursach, zawodach sportowych.
-
Wpływania na życie szkolne przez działalność w samorządzie uczniowskim oraz w innych organizacjach i stowarzyszeniach działających na terenie szkoły.
-
Korzystania z pomieszczeń szkolnych, sprzętu, środków dydaktycznych, księgozbioru bibliotecznego-zgodnie z odrębnymi przepisami.
-
Uczestniczenia w zajęciach pozalekcyjnych.
Uczeń ma obowiązek:
-
Przestrzegać postanowień zawartych w statucie zespołu i w wewnętrznych regulaminach.
-
Podporządkować się zaleceniom i zarządzeniom dyrektora, rady pedagogicznej oraz ustaleniom samorządu szkolnego.
-
Dbać o dobre imię i honor szkoły.
-
Aktywnie i systematycznie uczestniczyć w procesie nauczania i wychowania.
-
Brać udział w zajęciach edukacyjnych, przygotowywania się do nich oraz właściwego zachowania się w ich trakcie.
-
Przestrzegać zasady kultury współżycia w odniesieniu do kolegów i pracowników szkoły.
-
Troszczyć się o mienie szkoły i jej estetyczny wygląd.
-
Przestrzegać zakazu palenia papierosów, picia alkoholu, brania narkotyków w szkole i poza nią.
-
Zmieniać obuwie wyjściowe, zostawiać odzież wierzchnią w szatni.
-
Dbać o schludny wygląd.
-
Naprawiać wyrządzone szkody materialne.
-
Zgłaszać zastrzeżenia w sprawach spornych do wychowawcy klasy, który je rozstrzyga, bądź kieruje do dyrektora.
-
Usprawiedliwienia nieobecności na zajęciach w formie pisemnego zaświadczenia lekarskiego lub pisemnego usprawiedliwienia od rodziców.
Święto Ziemniaka
W naszej szkole 9 września odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka. Dzień Ziemniaka jest dla nas odzwierciedleniem dożynek oraz symbolem zakończenia prac polowych. Z tej oto okazji zorganizowaliśmy różne konkurencje, między innymi : konkurs na najdłuższą skórkę ziemniaka, sadzenie i zbieranie ziemniaków, mini quiz o ziemniakach, najstaranniej obrany ziemniak, zabawy rytmiczne z ziemniakiem, slalom z ziemniakiem. Po grach i zabawach uczniowie spożyli pyszne ziemniaczki z ogniska. Następnego dnia każda klasa przygotowywała potrawy ziemniaczane wspólnie z wychowawcą. W tym roku były one bardzo różnorodne ; zapiekanki ziemniaczane z boczkiem i kiełbasą, faszerowane ziemniaki w mundurkach, sałatki ziemniaczane. Pojawiły się również pączki oraz babki ziemniaczane. Wszystkie potrawy cieszyły się dużym powodzeniem.
Organizatorem imprezy były pani Anna Rusin, Edyta Janik i Gabriela Traczyk.
Realizacja programu wychowania patriotycznego
4 września uczniowie SOSW w Makowie Podhalańskim udali się na Makowską Górę by uczcić pamięć poległych w czasie wojny mieszkańców osiedla Zagórze.
Młodzież posprzątała pomnik, udekorowała kwiatami i zapaliła znicze. Następnie w ciszy i zadumie wysłuchaliśmy niezwykle poruszającą historię zamordowanych cywilów w czasie II wojny światowej.
Uczniowie objęli opieką pomnik Ofiar Zagórza i będą starali się regularnie dbać o czystość i pamięć tego miejsca.
Zawody sportowe konkursy
Ogólnopolski Integracyjny Rajd „ Z Tobą na Groń”
Dnia 17.09.2014 r. uczniowie SOSW w Makowie Podhalańskim wzięli udział
w X Jubileuszowym Ogólnopolskim Integracyjnym Rajdzie „ Z Tobą na Groń”. Rajd miał na celu pokazanie i uświadomienie społeczeństwu możliwości i wartości osób
z niepełnosprawnością intelektualną, budowanie pozytywnych więzi. Propagowanie turystyki, uczenie aktywności ruchowej oraz turystycznej, wdrażanie sposobów wielorakiej integracji.
V Igrzyska Olimpiad Specjalnych – Gilowice
17 i 18 września wzięliśmy udział w V Igrzyskach Olimpiad Specjalnych Osób Niepełnosprawnych w Gilowicach.
Pierwszego dnia Igrzysk – w środę rozgrywane były: Tenis Stołowy, Łucznictwo i Strzelanie z Broni (wiatrówki). Nasza drużyna Tenisa Stołowego: Krzysztof Sikończyk, Patryk Barcik i Bożena Halek, pomimo zaciętej walki uplasowała się dopiero na piątym miejscu. W pucharowym systemie rozgrywek pokonani zostali przez drużynę z Lalik ( II miejsce) oraz gospodarzy – Gilowice(III miejsce)
W drugim dniu zawodów reprezentanci naszej placówki w składzie: Halek Bożena, Jamrozik Angelina, Kowalczyk Bartłomiej, Szwed Dawid wystartowali w konkurencjach sprawnościowo – zwinnościowych. I tak w torze przeszkód, jak i wieloboju siłowym
( zmodyfikowanym) najlepsza okazała się nasza zawodniczka Angelina Jamrozik zajmując w obydwu konkurencjach I miejsce. Pozostałym naszym zawodnikom przypadły już miejsca poza podium.
Dwa złote medale A.Jmrozik przyniosły całej naszej reprezentacji ogromną radość i satysfakcję.
Olimpiady specjalne Bydgoszcz
Rajd Makowska Góra
Międzyklasowe Rozgrywki Siatkarskie
4 marca na sali gimnastycznej naszej szkoły zrobiła się gorąca atmosfera. A to wszystko za sprawą Międzyklasowych Rozgrywek Siatkarskich. 5 -osobowe reprezentacje klasowe zmierzyły się ze sobą w 6 meczach. Poziom rozgrywek był bardzo wyrównany. Jednak w punktowej klasyfikacji końcowej udało się wyłonić najlepszych.
Prowadzenie objęła klasa III gimnazjum, a tuż za nimi z niewielką różnicą punktową uplasowała się klasa III PDP. Trzecie miejsce przypadło klasie V SP. Kolejne miejsca zajęły klasa IIIG b i klasa III G a. Najmłodsi tym razem dzielnie wywiązali się z roli kibiców.